Hamilelik

Spiralle Korunma Yöntemi

SPİRAL İLE NASIL KORUNULUR?

Rahim iç duvarına yerleştirilen spiral, rahim yapısını bozarak spermin yumurtada döllenmesini ve rahim içine yerleşmesini engellemektedir. Rahim içine yerleştirilen spiral spermlerin tutunmasına engel olarak gebelik oluşumunu önlemektedir. Plastikten üretilen spiral, T şekilde olmakla birlikte çevresinde bakır tel sarılı olan bir üründür.

Uzun süreli korunmak isteyen kadınlar spiralle korunma yöntemini deneyebilirler. Spiral lohusalık bittikten sonra regli döneminin son günü takılabilmektedir. Normal kişilerde ise herhangi bir regli döneminin bitiminde takılabilmektedir. Spiral, senede bir kez doktor kontrolünde doğru pozisyon da olup olmadığı denetlenmelidir. Spiralin alt ucunda ipler bulunduğu için kolaylıkla çıkarılıp takılabilmekte ve kontrolü kolayca yapılabilmektedir.

Spiral takıldıktan sonra spiralin yan etkileri olarak bazı kişilerde 2-3 ay kadar regli kanaması çoğalabilir ve normalde olan ağrısı daha şiddetli olabilmektedir. Vücut yabancı bir madde olarak algıladığı spirale tepki verdiğinden birkaç ay sonra bu etkilerin ortadan kaybolacağı belirtilmiştir. Ancak çok yüksek ateş, karın ve kasık bölgesinde aşırı ağrı ve kanamanın çok fazla olması halinde mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı