Güzellik

Sivilcelere Karşı Ne Yapmalı?

Sivilcilerden korunmanın en iyi yöntemi hijyendir yani cilt temizliğidir. Özellikle yüzünüzü yıkarken normal sabunlar yerine sivilcelere karşı etkili olan sabunları tercih edin.

Bilhassa kükürtlü sabunlar sivilcelere karşı çok iyi gelecektir. Sivilcelerinizin üzerlerine krem sürmekten kaçının. Sivilceleriniz aşırı derecede bir anda artarsa mutlaka doktora görünün. Sivilceler sorunsuz ve sağlıklı olan cildinize geliveriyor ise yani hijyen tamam, cilt hastalığı da yok ve siz bir sabah kalktığınızda çarşaf ve yastık kılıflarınızın temiz olmasına rağmen yüzünüzde bir sivilce ile uyanıyorsanız o zaman stresten uzak durma vaktiniz gelmiş demektir.

Çünkü stres hemen hemen her hastalığın ve cilt sorunun mıknatısı gibidir. Cildinizin bunaldığını ve sivilcelerin baş gösterdiğini fark ettiğiniz anda hemen kendinize bir patates püresi hazırlayın sadece patatesi haşlayın ve ezin. Hala sıcak olan patatesi dikkatli bir şekilde tüm yüzünüze yayın ve soğuyana dek bekletin. Daha sonra cildinizi durulayın ve var ise kükürtlü sabununuz ile tekrar yıkayıp tekrar durulayın ve temiz bir havlu ile cildinizi iyice kurutun.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı