Güzellik

Sağlıklı Manikür Pedikür Nasıl Yapılır

Manikür ve pedikür yapılırken genelde vazelin sürülür ama vazelin cilt tarafından zor emilir. Emilmeyen vazelin ise elinizde katman olarak kalır. Üstelik yanlış bir manikür uygulaması ile halk arasında “dolama” denilen parmak iltihapları oluşur. Bu hastalık aylarca sürer ve iltihap inse bile tırnak da çıkar. Yeni tırnak çıkana, eski tırnak düşmez ve ikisi bir arada hoş olmayan bir görüntü sergiler.

Bu sorun yanlış uygulamadan dolayı olabileceği gibi manikür ve pedikür malzemelerin iyi dezenfekte edilmemesinden de kaynaklanır. Bu tür sorunları engelleme için kuaföre giderken kendi malzemelerinizi kendiniz götürmelisiniz ya da evde kendi manikür ve pedikürünüzü yapmalısınız. Aşağıda vereceğimiz tarif manikür ve pedikür suyudur. Bu su ile vazelin gibi işlemelere gerek kalmadan daha kolay manikür ve pedikür yapabilirsiniz.

MALZEME:

1 yеmеk kaşığı bitkisеl glisеrin
3 damla limon uçucu yağı
1 tatlı kaşığı kaya tuzu
1 limon

HAZIRLAMA:

Manikür ve pedikür için bu karışımı kullanabilirsiniz. Uygun büyüklükteki bir leğenin yarısını su ile doldurup yukarıdaki malzemeleri ekleyin. 15 dakika bekledikten sonra normal manikür ve pedikür işlemlerini yapabilirsiniz.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Manikür ve pedikürü insanlar kendileri yaptırabilir. Bu tarz işleri başkalarına mümkün olduğunca yaptırmamak gerekiyor. Bu da sağlık açısından önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı