Sağlık

Menisküs: Nedir, Tedavileri ve Belirtileri

Menisküs halk arasında diz ağrısı olarak adlandırılan ve önemsenmeyen bir rahatsızlık olarak görülse de dizin zorlanması ve sonraki aşamalarda önemsenmemesi halinde ciddi problemlere yol açabilmekte veya günlük hayatı sağlıksız bir şekilde yaşamaya sebebiyet verebilmektedir. Menisküs, kaval kemiğinin başlangıcı ile diğer kemik olan uyluk kemiğinin arasında olan ve bu iki kemik arasındaki baskıyı azaltarak konforlu bir yürüyüş ve hareket sağlayan lifli yapıya denir. Kemikler arasındaki uyumun tamamlayıcı bir parçası olan menisküs parçasının aşınması halinde şişlik ve ağrı belirtileri baş göstermektedir.

Menisküs yırtığı her ne kadar sporcuların maruz kalmış olduğu bir hastalık olarak bilinse de fazla kilolu insanlarda ve genetik olarak yatkınlığı olup da ofis ortamı gibi fazlası ile oturan veya ağır işlerde çalışan insanlarda görülebilmektedir. Her ne kadar menisküs konusunda bir problem yaşayan insanlar hafife alınmayacak kadar fazlalık arz etse de insanların işi, kilosu veya genetiği bu rahatsızlığı tetikleyebilmekte ve sorun teşkil edebilmektedir.

Ağrıların devam etmesi halinde ve ödem haline gelen şişliklerin inmemesi halinde bir hekim kontrolü şarttır. Dinlenerek, ödem üstüne buz koyarak ve dizin vücuda nazaran daha yukarıda tutulması ile bir hekim kontrolünde sağlanılması ve uygulanması daha doğru olan bandaj uygulaması ile rahatlama sağlanabilmektedir.

Menisküs

Menisküs hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı anlayabilmenin tek yolu MR çekiminin yapılması ile netleşecektir. Cerrahi müdahalenin en son yöntem olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu yöntemden önce hastalığın evresine bağlı olarak değişmekle birlikte buz tedavisi, ilaç ve jel tedavisi ile fizik tedavi de yapılabilmektedir.

Böylesine bir rahatsızlığınız varsa iyileşme ihtimaliniz hastalığınızın evresi ve diğer faktörler de baz alınarak söylenebilir ki mümkündür ve bir an önce tedaviye başlanılmalıdır…

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yorucu bi hastalık, bu sporun azı karar fazlası zarar. Dereceye girmek adına bu kadar insan sağlığından feragat edilmemeli. İnsan hayatı değerlidir, sağlık yitirildiğinde kıymeti bilinen bir nimet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı