Hamilelik

Lohusa Depresyonu Nedir?

Doğum sonrası yaşanan lohusalık depresyonu nedir dendiğinde, hamilelik döneminde yaşanan bir takım problemlerden dolayı oluşan ve bir uzmandan yardım alınmadan atlatılamayacak bir süreçtir. Doğum sonrası lohusalık depresyonu ortalama % 20 kadında bir görülmektedir.

Lohusalık döneminde depresyona giren kadınlarda, aşırı uyku hali, kendine özen göstermeme, kendini değersiz hissetme, hiçbir şeyden zevk alamama gibi duygu karmaşası şeklinde belirtiler gösterir. Lohusalık depresyonuna neden olan sıkıntılardan bazıları, hamilelik yaşının normalden küçük oluşu, eşler arasında sürekli çatışma hali, hamileliği sürecinde yalnız kalması, maddi sıkıntılar gibi birçok etken kadının hamilelikte ve sonrasında depresyona girmesine neden olabilir.

Lohusalık depresyonu tedavisi için öncelikle bir hekimden destek alarak kişiye uygun ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Sonrasında eşler birbirleriyle daha fazla zaman geçirip sosyalliği arttırmalıdır. Dinlenmeye ve beslenmeye özen gösterilmelidir.

Gerektiği takdirde anne bebeği babaya bırakarak gün içinde 1-2 saat hava değişimi için dışarı çıkmalıdır. Bunun gibi birkaç önlem alındığında lohusalık döneminde depresyon uzman yardımı ve eşlerin birbirine olan desteği ile çok uzun sürmeden atlatılabilinir.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı