Diyet

Hurma diyeti nedir? Nasıl Yapılır?

Hurma diyeti içeriğinde yer edinen gıda miktarlarının varlıklı olması dolayısıyla sağlığa bir oldukça fayda sağlamaktadır ve bu sebepten en ülkü diyet olarak tercih edilmektedir. Diyetin muhteviyatında yer alan hurma yardımıyla kalori alınmadan ve aç kalmadan kilo verebilmek olası olmaktadır. Hurma diyeti listesinde çok dikkat edilmesi gereken kısımlar arasında porsiyon boyutları gelmektedir. Hurma diyeti; lif miktarı ve yağ asitleri bakımından varlıklı olduğundan kan şekerini düzenleyici rol oynamaktadır. Bu yüzden kan şekeriniz düşmeden kilogram verebilmektesinizdir. Bu yazımızı okumadan önce hızlı kilo vermek ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz. Hurma diyeti nasıl yapılır sorusuna makalemizde cevap bulabilirsiniz.

hurma diyeti
hurma ile zayıflama

Hurma diyeti nasıl yapılır? Olumlu sonuç alınır mı?

Hurma diyeti düzgün bir şekilde yapıldığında haftada 7 kiloya kadar verebileceğiniz savunulmaktadır. Ancak her diyette olduğu gibi kilo kayıplarındaki değişim kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hurma diyetine başlamadan önce bir diyetisyene danışmanızda yarar vardır. Hurma diyetinde hurma, yoğurt, yeşil çay ve su haricinde bir şey tüketmeniz olası değildir. Meşhur en çok tüketilecek hurma rakamın da 21 olabilir. Hurma Diyetinin süresi 7 gün olarak ayarlanmıştır ve ara verilmeden yapılmalıdır. Diyetle birlikte günde minimum 40 dakika yürüyüş yapmanız sağlıklı kilo vermeniz için yardımcı olacaktır. Hurma diyet programı şu şekilde yapılmaktadır;

Sabah öğününde 1 kâse yağsız yoğurt ve 7 adet hurma yenmelidir. Öğle yemeği olarak 1 kâse light yağsız yoğurt ve 7 tane hurma, akşam yemeği içinde 1 kâse light yağsız yoğurt ve 7 tane hurma olarak diyet uygulanmalıdır.

Diyet yoğurt ve hurma üzerine programlanmıştır. Bunlar haricinde besin tüketmek kesinlikle yasaktır. Yoğurt kemiklerinizi koruyup erimesini önleyecektir. Diyet esnasında 10-12 bardak arasında su tüketmek gerekmektedir. Şekersiz yeşil çay veya çeşitli nebat ve meyve çayları da tüketebilirsiniz.

Hurma diyetini 7 günden fazla yapmamanız gerekmektedir. Bu diyet programına bağlı olarak 5-7 kg arası bir kilo kaybı söz mevzusudur. Hurmanın tok muhafazakâr ve kan şekeri düzenleyici olarak vazife yapmasıyla birlikte diyet süresince halsizlik şeklinde problemlerle karşılaşılma riski daha azdır. Diyete birkaç hafta ara verdikten hemen sonra yine başlayabilirsiniz.

hurma-agaci

Hurma diyeti ile kaç kilogram verilebilir?

Hurma diyeti ile sağlanacak kilogram kaybı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. 7 gün boyunca aralıksız uygulanan diyet yardımıyla ortalama olarak 5 ila 7 kilo içinde bir kilogram kaybı yaşanması söz mevzusudur. Hurma Diyeti yardımıyla; bitkinlik, halsizlik, bitkinlik şeklinde sorunları yaşamamış olacaksınız. Hurmanın muhteviyatında olan vitamin ve mineraller ile tok hissî olup kan şekeriniz düşmemiş olacak. Bununla birlikte diyetle beraber tüketilen yoğurdun da arasında bulunan efsun ölçüde kalsiyum olmasından ötürü diyet süresinde kemiklerinizi de güçlendirmiş olacaksınız.

Hurma Diyetinin olası zararları nelerdir?

Hurma Diyeti nedir? Nasıl yapılır? Sorularını cevaplarken aynı zamanda uygularken karşılaşılan bazı zararlardan da haberdar olmak gerekmektedir. Her diyette olduğu gibi karşımıza çıkan sıkıntılar hurma diyeti ile de karşımıza çıkacaktır. Diyet süresince tek tip beslenme şekline dayalı bir program izleneceğinden ötürü diyeti yapan bireyin vücutlarında bazı vitamin ve mineral eksikliği yaşanmaktadır. Şayet ki bu diyet uzun vadede yapılırsa insan sağlığı açısında çok ciddi tehlikeler söz mevzusu olabilmektedir.

Hurma diyeti ile çeşitli esenlik problemleri yaşanması olası bir durumdur. Hurma diyeti; hurma ve yoğurt ile birlikte meşhur olarak 21 hurma, 3 kâse yoğurtla vücuda alınacak kalori miktarı ortalama olarak 1200 ve 1300 civarı olacaktır. Diyete yalnızca 1 hafta devam edilmeli sonrasında da ara verilmelidir. Her türlü sağlık sıkıntısına karşı uzman bir doktora danışmak da fayda vardır. Adet dönemi gibi kendinize özel durumlar hakkında bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

hurma

Hurma Diyetinin bilinmesi gereken faydaları nelerdir?

Hurma diyetinin bize sağladığı faydalar diyet listesine başlamadan bilinmesi gerekmektedir. Metabolizmanın yükselmesiyle yağ yakmanın da da buna karşı olarak artışı ile beraber kilo verme sürecine girmiş olacaksınız. Kısa süre içinde özellikle grup çevresinden yağ kaybederek kilogram vermek isteyenler için etkili bir diyet programı olan hurma diyeti bununla birlikte besleyici ve tatminkâr olmasıyla ön plana çıkmaktadır. İştah kapatıcı ve kan şekeri düzenleyici olarak rol alan hurma sayesinde kısa zaman içerisinde hızlı bir zayıflama dönemi almış olacaksınız. Önemli olanın az da olsa devamlı olması gerektiğini de unutmamak gerekir.

 

 

Diyetin gözdesi hurmanın faydaları nelerdir?

Diyet programınca tüketilen hurmanın bilinmesi ihtiyaç duyulan yararları şunlardır:

Kas kramplarını etkisinde bırakan rol oynamaktadır. İhtiva ettiği magnezyum ile kas kramplarını ve kas ağrılarını önlemiş olacaktır.

Hurma tüketilerek kalp sağlığını korumuş olacaksınız.

Stres ve gerginliği azaltmaktadır.

Hurma kansızlığı önlemektedir.

Yüksek enerji içinde ne olduğu ile yorgun, halsiz hissetmemiş olacaksınız.

Düzenli hurma tüketimi bağışıklığı arttırmaktadır.

Kemikleri güçlendirme özelliği vardır.

Hurmanın sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Cildi daha sağlıklı ve genç göstermektedir.

Karaciğeri güçlendirmekte rol oynamaktadır.

İshal şeklinde durumlarda ishali kesmektedir.

Kalp ve damar rahatsızlıklarından korur.

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

Bronşit ve soğuk idrakliği tedavi edicidir.

Emziren anneler için de süt seviyesini arttırıcı rol oynamaktadır.

Yaşlanmayı önlemektedir.

Kolon, göğüs ve rahîm kanserine karşı koruyucudur.

Kan yapıcıdır.

Zihin ve sinir sistemini rahatlatmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı