Diyet

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir

Karşılaştığımız bir olay yada duygu yoğunluğu ile birden aklımıza hızlıca kilo vermek gelir. Yıllardır vermediğimiz kiloları bir kaç ayda halledebileceğimizi düşünürüz. Uzun vadeli, sabır gerektiren bir uğraştansa hızlı ve sert bir şekilde işi halletmeye çalışmak gerçekten bize fayda verir mi bunu bir daha düşünmemiz gerekiyor.

Vücuttaki ani değişiklikler az yada çok yan etkilere sebep olabilir. Kiloyu hızlı bir şekilde verdiğimiz de bu metabolizmamızı etkileyecek ve vücudumuzda bazı değişikliklerin olmasına sebebiyet verecektir.

What are 'fasting' diets and do they help you lose weight?

Hızlı kilo vermenin zararları nelerdir sorusuna bir çok açıdan cevap verilebilir bu makalede bir kaç tanesine değineceğiz

SAFRA KESESİ TAŞINA SEBEBİYET VERİR 

Karaciğerin alt tarafında bulunan bu ufak organ, gıdaları tüketirken gıdalarda ki yağın parçalanmasına olanak sağlayan sıvı bir madde bulundurur.

Hızlı kilo verildiğinde safra kesesinde büyük taşlar oluşma ihtimali de artar. Yapılan incelemelerde kalorisi düşük diyet yapan her 4 kişiden 1’inde safra taşının geliştiği görülmüştür.

SAÇ DÖKÜLMESİ

Hızlı kilo vermek saç dökülmesine de sebebiyet verebilir. Gıda eksikliği sebebi ile düşük kan şekeri, aynı şekilde dehitrasyon ve kabızlık gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

Her vücut birbirine benzese de tepkileri farklı olabilir. Vücudunuzun değişikliklere hazırlıklı olabilmesi için yavaş ve devamlı bir yol izlemeyi tercih etmemiz gerekir.

KURTULMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ KİLOLARDAN DAHA FAZLASINI ALIRIZ 

Kilo vermek aslında zihinde biten bir iştir. Hızlı kilo veren insanların nerede ise yarısı verdikleri kiloyu tekrar geri alır. Bu konu ile ilgili bir çok araştırma yapılmış ve tezler öne sürülmüştür. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, hızlı kilo vermenin kısa vadede güzel görünse de uzun vadede başladığınız yere dönmekle sonuçlanma ihtimali yüksektir.

SAĞLIKLI BESLENMENİZ ZORLAŞIR 

Sitemizde dahil bir çok yerde farklı farklı diyet listeleri bulabilirsiniz. bu listelerin size ne kadar fayda sağlayacağını en iyi siz takdir edebilirsiniz. Aynı anda farklı diyet programları uygulayanlar,  ihtiyaç duyduğu besinleri hesap etmeyenler, diyet programının kendisine uygun olup olmadığını tahlil edemeyenler sağlıklı beslenme hususunda sıkıntı çekebilirler.

Five-day fasting diet could fight disease, slow aging | Science | AAAS

Her diyet programı size uygun olmayabilir. Temel düzeyde bütün insanlar aynı organ ve sistemlere sahip olsalar da özelde farklı kombinasyonlara sahiptirler. Beden ölçüleriniz, yaşam tarzınız, çocukluğunuzdan beri geliştirdiğiniz karakteriniz, psikolojiniz başkalarından farklı olabileceği için bir arkadaşınızın kullandığı diyet sizde fayda sağlamayabilir. Ufak denemelerle yolu siz bulmalısınız. Bunu yaparken uzman birine danışmanızı tavsiye etsek bile vücudunuzu en iyi tanıyan kişi sizsiniz.

Hızlı kilo vermek işi çoğu kez kökünden çözmek manasına gelmez. Yıllardır biriken kilolar bir şekilde bedenimizle uyum sağlamıştır ve bu uyumu birden bozduğunuzda bedenimiz farklı tepkiler verebilir. Vücudumuzda ki bakterilerin de hızlı kilo vermede tutumları değişiklik gösterebilir. Bakterilerle ilgili konuyu da bir başka makale işleyebiliriz.

İlk önce sağlığınız ve kendiniz için düşündüğünüzde önünüzde yıllar var, zamana yaymakta fayda var. Kilonun zararları saymakla bitmeyecek kadar çok olsa da, unutmayın kilolu olmak bir problem olsa da hayatın sonu değil. Çoğu insan çevresindeki insanların bakışları sebebi ile hızlı bir şekilde kilo vermek ister. İnsanların bakışları hayatımıza yön vermemeli. Çoğu zaman bizlerinde attığı o bakışlardan daha iradeli olmalıyız ve kendimiz için en doğru kararı vermeliyiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. hakikaten de bir insan kilo vermek istiyor ve devamında da bunu korumak istiyorsa, ağır ve emin adımlarla bir süreç halinde ilerlemeli ki kalıcılığı yakalayabilsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı