Sağlık

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır: Gençlerde yaygın olarak görülen göz tembelliği, erken teşhis edilip tedavisine başlanmazsa görme sorunu olarak kendini göstermektedir.

Göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır: Gençlerde yaygın olarak görülen göz tembelliği, erken teşhis edilip tedavisine başlanmazsa görme sorunu olarak kendini göstermektedir. Çocuklarınızı göz tembelliği sorunundan korumak adına neler yapabilirsiniz? Göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır? gibi sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. İşte, detaylar;

Göz tembelliği nedir?

Tıp dilinde ambliopi olarak adlandırılan göz tembelliği, bireyin görme keskinliğinde tek ya da çift taraflı belirgin bir düşüşle kendisini gösteren bir sorundur. Her 100 çocuktan 2-3 tanesinde göz tembelliği görülebilmektedir. Erken dönemde teşhis edilerek tedavisi gerçekleştirilmezse, gençlerde en çok görülen görme sorunlarından biri olmaktadır. Çocukta herhangi bir şikayet olmasa da 6 ay-12 ay arasında, 3-5 yaş arasında ve 7 yaşlarında periyodik göz muayenelerinin yaptırılması önemlidir.

Görme işlevi, gözlerin beyinle koordineli olarak çalışması ile olmaktadır. Görüntüler gözlere sinirsel uyarılar şeklinde gelmektedir. Bir sebepten dolayı gözlere gelen görüntü tek bir görüntü haline dönüştürülemezse, gözlerin birinden beyine daha zayıf bir uyarı gidiyor demektir. Bunun neticesinde de görmede bozukluk meydana gelir. Göz tembelliğinde ise gözler bütünüyle normal görünmektedir.

Göz tembelliği bireyin meslek seçiminde, okul hayatında ve arkadaşlıklarında sıkıntı yaratabildiği gibi, sağlam olan gözün kaybından dolayı çocukta psikososyal bir etki ve önemli maddi külfete yol açan sosyal bir sorun olmaktadır. Bundan dolayı da erken teşhisi oldukça önemli bir konudur. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda, göz tembelliğinin erken teşhisi için periyodik taramalar gerçekleştirilmektedir.

Çocuğun göz tembelliğinden korunmak için yapılabilecekler

Göz tembelliği (ambliopi) sorunu ne kadar erken dönemde belirlenirse, gerçekleştirilecek olan tedavinin başarısı da o kadar yüksek olur ve kısa süreli olur. Bundan dolayı, yukarıda da bahsettiğimiz gibi rutin olarak göz muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca bazı belirtilerin görülmesi halinde doğumdan başlayarak zaman kaybetmeksizin çocuğun göz doktoruna götürülmesi gerekir. Bu belirtiler;

 • Erken doğum, gözlerde beyazlık, şaşılık ve gözlerde titreme olması,
 • Nesnelere hem yakından hem de yan bir şekilde bakma,
 • Başı omuza doğru eğerek ya da çeneyi kaldırıp bakmak,
 • Gözlerin kırpıştırılması, ovalanması ve gererek açılması,
 • Bir gözü kısmak ya da kapatmak,
 • Aile fertlerinin gözlük kullanması veya tembellik sorunu olması,

Göz tembelliği (Ambliopi) çeşitleri ve sebepleri:

 • Şaşılık ambliopisi:Bu sorunda gözler paralel bir şekilde bakamadığı için, kayan göz tembelleşir. Doktora gitmekte geç kalınırsa tedavisi daha da zorlaşmaktadır. Bazen hastanın durumu düzeltilemez ve kalıcı bir problem haline gelir. Göz tembelliğine neden olan durum şaşılık olmasıdır.
 • Anizometropik ambliopi:Gözlerin birinde ya da her ikisinde kırma kusurunun yüksek derecede olmasıdır. Gözlük kullanımını gerektiren bu durum da çocukta göz tembelliğine yol açabilmektedir.
 • Depricasyon ambliopisi:Göz kapağında düşüklük, göz içi kanamaları, katarakt ve kornea opasiteleri ile ilgili tedavilerin gecikmesi durumunda da göz tembelliği gelişmektedir. Asıl rahatsızlığın tedavi edilmesinden sonra, göz tembelliğinin tedavisine geçilebilmektedir.
 • Organik ambliopi:%10 gibi az bir oranda oluşabilen bu durum, görmenin geri dönüşünü zorlaştırır. Genellikle doğuştan göz sinirinin gelişmemesi ya da az gelişmesi, optik sinir hipoplazisi ve miyelinli sinir liflerinin gelişmesi nedeniyle oluşan bir durumdur.

Göz tembelliği tedavisi:

Tedavinin temelini, tembel gözün çalıştırılması ve beyinle olan sinirsel bağlantısının güçlendirilmesi oluşturmaktadır. Bunu sağlamak için;

 • İlk önce gerek varsa gözlük kullandırılır,
 • Tembel olan gözün çalıştırılması için, belirli zamanlarda sağlam olan göz kapatılır. Bu çalışma şekli evde yapılabilir. CAM çalışması olarak da yapılabilmektedir, ancak bunun için çocuğun belirli bir yaşta ve görme düzeyine sahip olması gerekmektedir.
 • Bazen gözün kapatılmasına direnç gösteren çocuklarda, sağlam gözbebeği genişletilir ve bulanık görmesi sağlanır. Bu sayede de tembel gözün çalışmaya sevk edilmesine yardımcı olmak için damla tedavisi yapılır.

Göz tembelliği (ambliopi) tedavisi çocuğun, ailenin ve göz doktorunun birlikte koordine olması gereken bir süreçtir. Tedavide elde edilen en iyi sonuçlar ilk 4 yaşlarında alınmaktadır. 4-7 yaş arasındaki çocukların göz kapatmaya karşı olan dirençleri, aile için zor olsa da bu dönemdeki sonuçlar çok daha başarılı olmaktadır. Önceki dönemlerde 10 yaşlarında bırakılan göz tembelliği tedavisi, günümüzde 15 yaşına kadar yapılabilmektedir.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bir yakınım da Şaşılık ambliopisi var. Gözleri direk bakamıyor sağa sola kayıyor. Görüşü normal olmasına rağmen başka bir yere baktığı zannedildiği için gözlük takıyor sanırım. Zira normal bi şekilde gördüğünü söylemişti. Bu gibi durumlarda farketildiği an doktora gitmek önemli. Göz insanın en önemli uzuvlarından biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı