Sağlık

Genç Unutkanlığı Nedir?

Genç unutkanlığı başlangıcı, çağımızın gençlerinde hızla artış göstermiş ve sosyal hayatta birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Unutkanlık her insanda görülebilecek bir hastalık olsa da unutkanlığa neden olabilecek durumlara karşı dikkatli olmak bu sorunla karşılaşmayı veya karşılaşma süresinin kısalığını ortadan kaldıracaktır.

Nöropsikiyatrik bozukluklardan olan Demans ve Alzheimer hastalıkları yaşa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerdir ve unutkanlık bu hastalıklar için hem sebebiyet veren hem de hastalık sonucu ortaya çıkan konumunda yer alır. Fakat yaşa bağlı olmayan sebeplerle ortaya çıkan unutkanlıkta özellikle genç yaşlarda başlayan bu rahatsızlık, vitamin eksikliği gibi basit bir sebepten veya ağır depresyon yaşamaktan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Genç unutkanlığı genel olarak kendini şu şekilde gözlemlenen belirtilerle göstermektedir;

 • Eşyaları koyduğu yeri hatırlayamama
 • Eline aldığı halde etrafta eşyayı arama
 • Çok iyi bilindiği halde gidilecek/ yazılacak adresi hatırlayamama
 • kişilerin yüzlerini veya isimlerini anımsayamama
 • Aynı soruyu tekrarlı olarak sorma
 • Sağı/solu, gidilecek yönü karıştırma

Kişinin günlük hayatına olumsuz etkisi bulunan unutkanlık hastalığı en küçük olaylarda bile kendini belli ederek can sıkıcı olmakta ve bazı durumlarda insanları zora sokabilmektedir. Birey, doğduğu ilk andan itibaren yeni bilgiler öğrenmeye başlar ve yaşamı boyunca da bu bilgileri kullanarak hayatını devam ettirir. Belleğe kaydedilen bilgiler gün gelir, insan için hatırlanmayan veya o bilgi yokmuş gibi hissettiren bilgilere dönüşür. Bu unutkanlığın başladığının göstergesidir.

Genç Unutkanlığının Nedenleri

Tiroit Hormonu ve Vitamin Eksikliği

Özellikle B12 ve D vitamini yetersizliği ve tiroit hormonundaki eksiklikler genç unutkanlığı nedenleri arasında ilk sırayı almaktadır. B12 vitamini eksikliği hemen hemen her insanda görülen bir sağlık sorunu olmaya başladı. Kırmızı kan hücresi oluşumu ve sinir dokularının sağlıklı olması için B12 oldukça gerekli bir vitamindir. Tavuk, et, karaciğer, deniz ürünleri, balık ve süt ürünleri tüketimi gerçekleştirmeyen kişilerin B12 seviyesi oldukça düşük seyreder çünkü bu vitamin vücut tarafından üretilmez. Güneş ışınlarını vücuduna alamayan kişilerde de unutkanlık hızlıca kendini gösterecektir.

Alzheimer

Yetersiz ve sağlıksız beslenen kişilerde, geçirdiği kazada travma yaşayan kişilerde yaşa bağlı olmayan Alzheimer görülebilir. Bu tip unutkanlık hastalıklarında, ailenin hastalık öykülerinin incelenmesi gerekir. Çünkü genç unutkanlık hastalığı bulunan kişiler bunu genetik olarak almışlardır ve ailelerinde de unutkanlık hastalığı bulunan kişiler bulunmaktadır. Genç yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer’la karşı karşıya kalmak bundan sonraki nesillerde de genç yaşlarda bu sorunla karşılaşılacağının göstergesidir.

Ağır Depresyon Yaşamak

Depresyon neredeyse her 5 kişide 1 olarak görülen bir sorundur. Bu depresyonla baş edemeyen kişilerde de zihinsel ve duygusal çökmeler başlamaktadır. Dikkat eksikliği başlar, dağınık şekilde ortaya çıkan düşünceler oluşur. Kişiler düşüncelerini kontrol edemediği gibi huzursuzluk ve heyecan gibi hissiyatlarını da belirli sınırlarda tutmakta zorlanırlar. Kaygı seviyesinin artması, ağlama nöbetleri, sinirlilik hali yaşayan kişilerde genç unutkanlığı başlaması için en uygun zemin hazırlanmış demektir. İleri yaşlarda devam edecek olan depresyonların demansla karıştırıldığı sıkça gözlemlenir.

Genç Unutkanlığı Oluşumunu Etkileyen Faktörler

 1. Düzenli kitap okumamak hafızanın gücünü kaybetmesine ve unutkanlığın başlamasına neden olur.
 2. Teknolojik cihazlarla uzun zaman geçirmek hafızanın işlevini yerine getirmesini engeller.
 3. Depresyon ve stres yaşayan kişiler bilinçlerini yeteri kadar kullanamazlar.
 4. Folik asit eksikliği hafızanın direncini ve işlevselliğini azaltır.
 5. Düzensiz olarak (az veya çok) uyumak, sağlıklı düşünmenin önüne geçer.
 6. Parkinson hastalığı gibi santral sistemleri etkileyen hastalıklar unutkanlık nedenidir.
 7. Beyinde tümör oluşumu erken yaşta unutkanlığa neden olur.
 8. Uyuşturucu ve alkol kullanımı zihni uyuşturarak bilinci kör eder.
 9. Doktor kontrolünde olmayan diyetler vücudunun ihtiyacı olan besinlerin alınmasını engellediğinden beyin yeteri kadar beslenemez ve işlevini kaybeder.
 10. D ve B12 gibi vitaminlerin eksikliği genç yaşta unutkanlığa yol açar.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Yalnız kalmak, tefekkür etmek, istirahat etmek gibi alışkanlıklarımız kalmayınca unutkanlıkta beklenen bir şey.. Unutkanlığın en önemli sebeplerinden biriside sitres. Sitres hiç bitmek bilmiyor bu keşmekeş hayatta.

 2. Unutmak acaba gerçekten de bir hastalık mıdır yoksa ihmalliğin ve hazıra konmanın neticesinde oluşan bir durum mudur…
  Bir kere, bilinçli beslenmiyoruz. Bir çok şey gibi gıda ürünlerimizi de ithal eder olduk. Üstelik eskisi gibi işlerimizi kendimiz yapmak yerine, kolaya kaçarak teknolojiye başvuruyoruz hemen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı