Anne Bebek

Evde Doğum ve Enfeksiyon Riski

Son zamanlarda yurt dışında sıklıkla görülen ve ülkemizde de sosyete camiası arasında hızla yayılan evde doğum modası, bilinçaltımızda düşünce olarak ev = güven kodlamasını üretti. Bu bilinçaltı düşüncesine karşı ev ortamında doğum yapmak çok steril olmadığı için enfeksiyon kapma riski de çok fazla oluyor. Ünlülerin ve sosyete hayatında ismi olan kişilerin sayesinde medyaya da yansıyan evde doğum modası ileriki günlerde çok daha fazla kişiye ulaşacak.

Evde Doğum Yapmak Güvenli ve Sağlıklı Değil Sezaryen doğum yapmak bayanları ameliyat psikolojisine soktuğu için doğum korkusu oluşturuyor. Sancı korkusu olan kadınlar sezaryen doğuma ve ameliyat korkusu olan kadınlar evde doğuma yönleniyor. Bütün bunlara karşı büyüklerimizin evde doğurur ve sonra işine devam eder mantığı günümüz hayat ve çalışma şartlarında asla geçerli değil. Genellikle ameliyata alnmadan önce psikolojik yardım talep eden hamile bayanlar ameliyata alınacakları odayı ölüm soğukluğuna benzetmekteler.

Ayrıca bu korkuyu hissetmemizin en büyük sebeplerinden biri de anesteziden uyanamama korkusu. Korkunun Nedeni Sadece Bilinçaltı Bayanlar anestezi olacakları zaman kontrollerini kaybedeceklerini ve tekrar uyanamayacaklarını düşündükleri için korkuyorlar. Ev ortamında doğum yapmak bu tarz düşünceye sahip olanlar için her zaman daha güvenlidir.

Çünkü bilinçaltımızda ev= güven kodu çalışır. Bundan dolayı yurt dışında yaşayan birçok kadın, güvenli ortamın bebeğin ve annenin sağlığı için daha iyi olacağını düşünerek evde doğum yapıyor. Eski zamanlara bakarsak doğum esnasında ölen kadınların hikayeleri gerçekten çok fazla. Bu durumun tek sorumlusu da yapılan doğumların doktorlar ve işin ehli olan kişiler tarafından yapılmaması. Doğum yaptıktan sonra kadınlar enfeksiyon kapmaya elverişli hale gelir. Bazen de bu enfeksiyonlar yayılıp annenin ölmesine neden olabilir. Doğum Yaparken Ortam Steril Olmalı Doğum hastane ortamında yapıldığı zaman bu tarz komplikasyonlar ve enfeksiyon riski minimuma düşürülür.

Ayrıca evde doğum yaparken hastane ortamında yer alan sıhhi teçhizatlar olmayacaktır. Ani bir durum oluştuğu zaman ev kesinlikle güvenilir ortam olma konumundan çıkacaktır. Bundan dolayı doğum ister sezaryen olsun ister normal doğum olsun hastane ortamında ve steril şartlar altında yapılmalıdır. Hastanede Korkusuz Doğum Hastanede korkusuz doğum yapmanın hipnodoğum ve doğum koçluğu olmak üzere iki yolu bulunmaktadır. Hipnodoğum; doğum yapacak olan kişinin bilinçaltındaki kodları silme tekniğiyle doğum korkusundan kurtulmasını ve doğuma rahat bir şekilde girmesidir.

Hipnodoğum uzmanı olan kişi, hastayı korkularından kurtarır ve güvenli bir şekilde doğuma girmesine yardımcı olur. Uzmanların kullandığı hipnoteknik sayesinde herhangi bir ameliyat korkusu olan kişide de rahatça ameliyata girebilir. Doğum koçu ise doğum yaptığı esnada ve doğum bittikten sonraki emzirme döneminde anne adayına destek olur. Anne olan kişinin bu dönemde ne yapması gerektiğini öğretir. Bu sayede doğum stresi altında kalmadan rahat bir doğum yapılır.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sezeryanla doğum oranlarının ülkemizde çok yüksek olması insanları hastanelere güveni azaltmakta. Türkiye’de hastahaneler dünya standartlarına göre ne kadar iyi olsa da özellikle sezeryan hususunda dünya sıralamasının en üstündeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı