Diyet

Emzirme Döneminde Diyet Nasıl Yapılır?

EMZİRME DÖNEMİNDE DİYET

Hamilelik sürecini tamamlayıp emzirme dönemine giren kadınlar biran önce hamilelikte aldığı kilolardan kurtulmak ister. Dengeli bir şekilde beslenip düzenli süt veren annelerin, ortalama 6 ay içinde eski kilolarına ulaşabileceği gibi bu durum hamilelikte ne kadar kilo aldığına da bağlıdır.

Eğer 10-13 kilo arasında bir kilo artışı oldu ise 6 ay içinde vermek mümkündür. Alınan kilonun 6-7 kilosu zaten doğumla birlikte veriliyor. Eğer 15-30 kilo civarı aldıysa bu zamanı uzatarak kilo vermeyi de zorlaştırabilir. Bu durumda yapılması gereken, hekim kontrolünde emzirme döneminde diyet programı hazırlanarak, kişinin bünyesine uygun şekilde, istenilen kiloya ulaşmasını sağlamak gereklidir. Kişinin emzirme döneminde zayıflamak için kendi başına bilinçsizce yaptığı diyet programı sütünün azalmasına sebep olabilir. Bununla birlikte kilo verdiğini zannederken sadece su kaybına uğruyor olabilir ve bu durum kişinin sağlığı açısından hiç iyi olmayıp zaman içinde bünyesi daha çok zayıflayarak birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

Doğum sonrasında kadının vücudu normale göre yıpranmış olduğundan bünyesi de daha zayıftır. Bu durumda alınması gereken en doğru karar, yapılacak olan diyet programının, bebek ve anne sağlığı için kesinlikle hekim kontrolünde olmasıdır.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir çok anne emzirme döneminde diyeti düşünmese de sonrasında bu sıkıntıya yol açabiliyor. Erkekler bebeğe zarar geleceği korkusu ile bolca yemek yenilmesini düşünse de durum böyle değil.
    Dikkatli bir biçimde yapılan diyetin zararı olduğunu düşünmüyorum.

  2. Bebeğe süt zaten sıvı yani su tükettiğimiz zaman olusuyor. Bence emzirirken karbonhidrat ve sekeri azaltir veya burakirsak kilo verebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı