Sağlık

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş Ağrısı

Aniden başlayan diş ağrılarının çeşitli sebepleri olabilir. Dişlerde meydana gelmiş olan çürümeler, dişler oluşmuş olan apseler, diş minesinin aşınmış olması, diş eti hastalıkları, gömülü olan dişler, yapılan dolgunun düşmesi ve sinüzit gibi ağız içi ve ağız dışı rahatsızlıklar diş ağrılarının sebepleri olabilmektedir.

Diş ağrılarının sebeplerinden en çok karşılaşılan diş çürükleridir. Diş çürümelerinin sebepleri ise kötü ya da yetersiz ağız hijyeninin olmamasından kaynaklanır. Ağız içerisine konumlanmış durumda olan bakteriler şekerli ve unlu gıdaların kalıntıları ile birleşerek asit oluşumuna neden olurken oluşan bu asit dişlerin koruyucu tabakasını aşındırarak zayıflamasına sebep olur.

Diş ağrıları genel olarak zonklama tarzında ortaya çıkar ve oldukça da rahatsız edici bir şekilde hissedilir. Özellikle de abse gibi iltihap yapmış bir durum mevcut ise dışarıdan fark edilecek derecede şişkinliklere de sebep olabilir.

Diş ağrısı tedavisi için ise şu yöntemler kullanılabilir.  Öncelikle ağrı yapan dişin üzerindeki ve dişlerin arasına giren gıda parçalarının diş fırçası aracılığıyla ya da diş ipi kullanılmak suretiyle temizlenmeli ve yarım su bardağına ilave edilmiş yarım çay kaşığı tuz ile ağız iyice çalkalanmalıdır.  Ağrı yapmış olan diş üzerine ağrı kesici aspirin veya farklı bir ağrı kesici ilaç koyulmamalıdır.

Çünkü bu ilaçlar kimyasal yapıları nedeniyle diş etinde ve yumuşak dokuda tahrişe sebep olabilmektedir. Bu durumda diş ağrısı ile birlikte ikinci bir ağrının oluşmasına neden olabilir. Şayet iltihap sebebi ile yüzde şişmeler meydana gelmiş ise şişmiş bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır. Diş üzerinde çürük sebebi ile oyuk oluşmuşsa pamuk üzerine damlatılmış karanfil yağı koyulabilir.

Bu eugenol ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Diş hekimine gidilmeden bir ağrı kesici alınabilir. Ancak ağrı kesilmemiş ise en kıza zamanda  diş hekimine gidilmelidir.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı