Anne Bebek

Çocuklarda Horlama Sorunu

Yetişkin insanlarda en sık karşılaşılan uyku sorunu horlamadır. Ancak bu sorun sadece yetişkinlerde görülen bir sorun değil, aynı zamanda çocuklarda da yaygın görülen bir problemdir. Geniz eti denilen yapının büyümesi çocuklarda uyku kalitesinin düşmesine ve horlamaya neden olmaktadır.

Çocuklarda Görülen Horlama Bir Hastalık Belirtisi Midir?

Büyüme ve gelişme çağında olan bir çocuk için uyku düzeni ve uyku kalitesi çok önemlidir. Horlama sorunu bulunan bir çocuğun ise uyku düzeninde ve uyku kalitesinde ciddi bir bozulma söz konusudur. Horlama normal fizyolojik bir işleyiş değil, bir sorunun varlığını gösteren bulgudur ve birçok hastalığa eşlik edebilir. Bunun başında geniz eti büyüklüğü, çeşitli burun tıkanıklıkları gelir. Bu sorunun bulunduğu çocuklar en kısa sürede bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Horlama Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Çocuklarda horlama sorunu çeşitli sorunları beraberinde getirir. Büyüme ve gelişme çağındaki bir çocuk için uyku düzeni, uyku kalitesi, uykudan tam olarak dinlenmiş bir şekilde uyanmak çok önemlidir. Horlama sorunu görülen çocuklar uykudan tam dinlenmiş dinç bir şekilde uyanamazlar. Biyolojik döngüleri de bozulan bu çocuklar psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşayabilir. Uyku eksikliğinin neden olduğu dikkat eksiklikleri ve gelişim bozuklukları görülebilir.

Çocuklarda Horlama Tedavisi

Çocuklarda horlama kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Başlangıçta düşük seviyelerde olan ve ilerleme kaydeden horlama mutlak tedavi gerektirir. Bunun için ailenin çocuğu derhal bir kulak burun boğaz uzmanına göstermesi gerekmedir.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çocuklar hızlı büyüyor, vücutları devamlı değişiyor. Bu bir rahatsızlık olsa bile zamanla geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı