Sağlık

Bel Ağrısı; Sorun ve Tedavileri

Bel ağrısı ofis çalışanları ve ağır işlerde çalışanlar başta olmak üzere dönem dönem herkesin sorun yaşadığı bir ağrı türüdür. Bel ağrısı vücutta sadece bel bölgesinde bir sorun olduğuna dair mesaj vermemektedir. Bel ağrısı başka hastalıkların ve hatta kanserin dahi habercisi olabilmektedir.

Belin hassas yapısı sebebi ile her ne kadar günlük hayatta dikkat etmiyor bile olsak son derece riskli bir yapıya sahiptir. Bel ağrısı fıtık ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen bir başka hastalığın belirtisi olabilmektedir. Her 10 kişiden 8 kişinin bel ağrısına hayatında birden fazla maruz kaldığını düşünür isek toplum olarak dikkat etmemiz gereken konulardan biri olduğunu da söylemek gerekir.

Yapılan kampanyalar ve devletin öncelikli olarak akciğer kanseri ve diğer kanser türleri ile mücadele kapsamında sigaranın zararlarından bahsedilse de bel ağrısının bir diğer sebebinin de sigara olduğu unutulmaktadır. Soğuk havaların vermiş olduğu etkenler ve kas ağrılarının yoğun olarak yaşanması sebebi ile yaşanan ağrılar dışında uzmanlar sigaranın iyileşme süresini uzattığını ve bel ağrısının kronik bir hale gelmesine sebebiyet verdiğini söylemektedir. Sigara içen kişilerin sadece kalp ve kalp yolu damarları tıkanmamaktadır. Bel bölgesine giden ve taze kan dönüşü ile ağrıların ve diğer sorunların asgari düzeyde yaşanıyor olması sigara ile engellenmektedir.

Bel ağrısı

Uzun süre araç kullanımı, fazla kilolu olan kişiler, ortası çukur haline gelmiş eski yataklarda yatanlar, uzman kontrolleri ve hekim kontrolleri dışında ağırlık kaldıran insanlar, stres ve depresyon ile baş etmede sorun yaşayan insanlar, bebeğin gelişimini neredeyse tamamladığı hamileliğin sekizinci ve dokuzuncu aylarına girmiş bayanlar, genetik ve diğer faktörler ile doğuştan belinde kayma olan insanlar öncelikli olarak hekim kontrollerini düzenli olarak yaptırmalı, bu kategori ya da kategorilere girmeyen insanlar da hekim kontrolünde sporunu yapmalıdır.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı