Anne Bebek

Bebeklerdeki Ateşi Düşürmenin Bitkisel Yöntemleri

Bebeklerin aniden ateşlenmesi durumunda ebeveynler endişe etmektedir. Bebeklerin vücudu enfeksiyonlara karşı otomatik olarak savunmaya geçmektedir. Bu durum bebeklerde ateşlenmeye sebep olmaktadır. Bebeklerdeki vücut ısısının derecesi 36’nın üzerinde olması durumu bebeğinizin ateşlendiğini göstermektedir. Bu durumda ne yapacağınızı bilmeden hareket etmeniz bebeğinizin ateşini düşürmediği gibi daha da yükseltebilmektedir. Bebeğinizin ateşi 37 dereceye kadar çıktığında evde uygulayabileceğiz doğru yöntemler ile bebeğinizin ateşini düşürmeniz mümkündür. Bebeklerdeki ateşi düşürmenin bitkisel yöntemleri şunlardır;

1- Marul Çayı

Marul, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor açısında zengindir. Yaklaşık bir litre kaynamış suyun içerisine marulu yerleştirin. Marulu suda 15 dakika beklettikten sonra suyunu süzüp içerisine bir miktar bal koyup tatlandırabilirsiniz. Ateşlenen çocuğunuza ağzı yanmayacak şekilde içirebilirsiniz.

2- Karanfil Çiçeği

Yaklaşık yarım litre yakın suyun içerisine iki kaşık kadar karanfil çiçeği atıp, su kaynadıktan sonra dinlendirmelisiniz. Bu sudan sabah, öğle ve akşam yaklaşık iki çorba kaşığı içirebilirsiniz.

3- Kuru Üzüm Çayı

1 bardağa yakın kuru üzümü 7 fincana yakın suyun içerisine aktarıp iyice kaynatın. Fokurdamaya başladıktan sonra altını kısığa alıp su azalana kadar pişirmeye devam edin. Daha sonra bu karışımın kendi halinde soğumasını bekleyiniz. Soğuduktan sonra yarım bardak kadar tüketebilirsiniz.

4- Maydanoz

Çaydanlığınızın içerisine yaklaşık 5 yemek kaşığı ince doğranmış maydanoz ekleyip kaynatın. Dinlenen suyu süzüp sabah, öğle ve akşam yarım bardak kadar çocuğunuza içirebilirsiniz. Bu çayın ateş düşürücü etkisi vardır.

Bebeklerin Ateşi Nasıl Ölçülmektedir?

Bebeklerdeki ateş koltuk altından, kulaktan, popodan ya da ağızdan ölçülebilmektedir. Cıvalı termometreler kullanışlı olmadığı için günümüzde cıvalı termometre yerine dijital termometreler kullanılmaktadır. Ölçülen ateş derecesi koltuk altında 37 dereceyi, popodan veya kulakta 38 dereceyi geçtiğinde bebeğinizin ateşi olduğunu göstermektedir. Yaklaşık 39,5 ila 40 derece ve üzeri ateş derecelerinde bebeğinizin yüksek ateşi olduğunu göstermektedir.

Ateşli Bebeği Hangi Durumda Doktora Götürmelisiniz?

1- Bebeğinizin ateşi 40 derecenin üzerindeyse,

2- Açıklanamayan bir hastalık belirtisi bulunuyorsa,

3- Bebeğiniz ateşli havale geçiriyorsa

4- Ateşle beraber bebeğiniz durmadan ağlıyorsa, uyku hali varsa, ağlarken gözyaşı yoksa, dudak ve ağızda kuruluğu varsa, idrarında azalma veya bıngıldağında çöküklük gibi bir durum söz konusuysa,

5- Ateşin çıkmasıyla birlikte ciltte döküntü varsa ya da susuzluk varsa zaman kaybetmeksizin doktora başvurulması gerekmektedir.

6- Bebeğiniz üç aylık ya da küçükse, poposundan ateşine bakıldığında 38 dereceyi geçmişse, bebeğiniz 6 aylıksa ya da büyükse, yaklaşık 40 derece ateşte zaman kaybetmeden doktorunuza götürmeniz gerekmektedir.

7- Bebeğinizin ateşi üç günden fazla devam ederse, ateşle birlikte kulak ağrısı, boğaz ağrısı, karın ağrısı, kusma, eklemlerde kızarıklık, ishal gibi durumları varsa en yakın sağlık kurumuna başvurmalısınız.

Bebekte Yüksek Ateşte Acil Olarak Ne Yapılabilir?

1- Bebeğinizin odasının 22 derece olması gerekmektedir. Bebeğin bulunduğu oda eğer sıcaksa mutlaka odanın camı ve kapısı açılarak serinletilmelidir. Bu durumda bebeğinizin direkt cereyanda kalmaması önemlidir. Oda sıcaklığını düşürmek için klima ya da havalandırmadan yararlanabilirsiniz

2- Bebeğinizin üşütmesinden korkarak kalın kıyafetler giydirdiyseniz onları çıkartıp daha hafif ve rahat kıyafetler giydirmelisiniz.

3- Alına, koltuk altına ve boyun gibi vücut bölümlerine ıslak bezle kompres yapabilirsiniz.

4- Bebeğinizin ateşlenmesi sonucunda vücut ısısı yükselmesi sebebiyle sıvı kaybı oluşacaktır. Bu durumu önlemek için bebeğinize ılık su ve ılık sıvı gıda takviyesi yapmalısınız.

5- Bebeğinizin ateşini düşürmek için çocuk doktorunuzun bebeğinize önerdiği ateş düşürücü ilaçları bebeğinizin yaşına ve ağırlığına uygun olarak vermelisiniz.

6- Bebeğinize ateş düşürücü olarak aspirin vermemeli, alkol ya da sirke gibi maddeler ile kompres yapmamalısınız.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Acemi annelerin en büyük korkularındandır. Etrafta bir büyük yoksa bebek ağlar durur sebebini anlayamazlar. Artık büyüklerin yerini internet aldı. Özellikle masajı güzel yapabilmek önemli. Anne çocuğu ile hemhal oldukça zaten eli alışıyor, tecrube kazanıyor belli bir zaman sonra.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı