Anne Bebek

Bebeklerde Kabızlık ve Bitkisel Tedavisi

Halk arasında kabızlık olarak tanımlanan konstipasyon yetişkin bireylerde olabileceği gibi yeni doğan bebeklerde de görülmektedir. Kabızlık, sindirim hareketlerinin yavaşlaması veya düzensizleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde kabızlık sorununun birden fazla nedeni vardır. Bebeğin sürekli katı gıda ile beslenmesi, aşırı inek sütü tüketimi, anne sütü tüketen bebekler için annenin beslenme şekli, sürekli kullanılan mama konsantrasyonunun değiştirilmesi ve kullanılması gereken miktardan fazla kullanılan ilaçlar bebeklerde kabızlığın başlıca nedenleri olmaktadır. Ayrıca bebeğin tiroit hormonu iyi çalışmıyorsa, bağırsağında bir genişlik ile dünyaya gelmişse ve makatında bir çatlak varsa anatomik nedenlerden dolayı kabızlığa işaret etmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

Bebekte kabızlık sorununun tespiti için öncelikle tuvalet alışkanlıkları takip edilmesi gerekmektedir. Bu alışkanlıklar her bebekte farklılık gösterebilir. Kimi bebek günde bir kere kaka yaparken kimi bebek 2-3 günde bir kaka yapmaktadır. Bebeklerde kabızlık belirtileri incelendiği zaman bebekten bebeğe göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Ancak genel hatlarıyla bakıldığında eğer bebeğin tuvalet alışkanlığında bir değişme olduysa, tuvaletini yaparken ağlama veya zorlanma oluyorsa, karnı gergin ve sert ise, sürekli bir huzursuzluk hakimse ve kakası tanecikli bir yapıdaysa kabızlık sorunu vardır demektir.

Bebeklerde Kabızlık İçin Ne Yapılmalı?

Kabız olan bebeğin öncelikli olarak beslenme şekli değiştirilmelidir. Bebeğe tahıllardan yulaf, meyvelerden şeftali, elma, armut, sebzelerden yine lif kaynaklı olanlar püre haline getirilip verilirse bebeğin kaka yapması biraz daha kolaylaşacaktır. Bunların yanı sıra bebeği 20 dakika kadar ılık suda oturtmak, poposunu nemlendirecek ve yumuşatacak kremler sürmek, göbeğine saat yönünün tersine doğru masaj yapmak ve bacaklarına dairesel hareketlerle masaj yapmak, bebeğe egzersiz yaptırmak ve doktorunuza danışarak 1 çay kaşığı zeytinyağı içirmek bebeklerde kabızlık sorununa iyi gelecektir.

Bebeklerde Kabızlığa Karşı Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Kabızlığı giderecek olan en etkili yöntemlerin başında anne sütü gelmektedir. Kabız olan bebeğin sindirim sisteminde sıvı eksikliği olacağı için her zaman tükettiği miktardan daha fazla anne sütü verilmesi bitkisel yöntemlerin en başında gelmektedir. Anne sütü, bebek için gerekli olan sıvı miktarını bebeğe vereceği gibi kakasını da yumuşatacaktır. Anne sütünün yanı sıra bebeğe yağ ile masaj yapmak, 4 aydan büyük bebekler için sabah akşam bir çay kaşığı kadar keçiboynuzu pekmezi vermek, 5 aydan büyük bebeklere yoğurt suyu içirmek kabızlığa karşı alınabilecek doğal yöntemlerdendir. Bitkisel yöntemler bebeğin kabızlık sorununu geçirmiyorsa doktor kontrolüne gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Bebeklerde Yalancı Kabızlık

Bebeklerde kabızlık noktasında bakılacak olan bir diğer durum da yalancı kabızlıktır. Halk arasında yalancı kabızlık olarak tanımlanan infakdiskeziya tamamen sağlıklı olan bir bebeğin kakasını yaparken ıkınma, sancısı varmış gibi ağlama ve kızarmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durum anne babayı oldukça strese sokan bir durumdur. Ancak tedavisi için herhangi bir ilaca gerek yoktur. Tamamen masaj yaparak, ılık suyla duş aldırarak ve bebeği kucağa alarak geçirilebilecek bir durumdur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kakanın rengidir bebeğin kakası sarı ve yumuşak ise herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Alınması gereken önlemler alınırsa 3-4 güne geçecek bir durumdur. Yalancı kabızlık 6 aya kadar devam edebilir.

Bebeklerde kabızlık korkulması gereken bir durum değildir. Gerekli tedbirler alındığı taktirde kolaylıkla atlatılabilecek bir durumdur. Kabızlık sorununu çözerken ilk amaç bebeğin kakasını yumuşatmak olmalıdır. Bunun için kabızlık masajından yararlanılabileceği gibi lifli meyveleri püre haline getirip vermekte işe yarayacaktır. Bitkisel yöntemleri deneyip sonuç alamayan anne babaların doktorlarına başvurarak gerekli tedaviyi yaptırmaları önemle tavsiye olunur.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Büyüklerimiz zeytin yağı kullanırdı, mümkün olduğu kadar doğal tedaviler ile müdahale etmek gerekiyor. Özellikle kabızlıkta yedikleri de çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı