Anne Bebek

Bebeklerde Gaz Sancısı

Kolik denilen bebeklerde gaz sancısı, bebekte herhangi bir sağlık problemi olmaksızın inatçı bir şekilde çocuğun ağlaması sürecini kapsamaktadır. Bebeklerde gaz sancısının bitkisel tedavi yöntemleri arasında uygulanabilecek mucizevi bitkiler arasında halk arasında da sıkça bilinen bir bitki olan ‘Kısa Mahmut Otu’ gösterilebilir. Bu mucizevi bitki türünün ise pek çok fayda sağlayıcı özelliği bulunmaktadır. Şöyle ki ; başta bebeklerin gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olurken kan dolaşımını da hızlandırmaktadır.

Bebeklerdeki gaz sancısı problemlerini gidermek için aileler, sabah ve akşam olmak üzere 1 çay kaşığı kadar bu otu kullanabilirler. Diğer bir gaz giderici tedavi yöntemler arasında, bitkisel içerikli kantaron yağı bulunmaktadır. Bebeklerde gaz sancısı problemini yok edebilmek için aileler kantaron yağını, bebeklerinin karnına masaj yaparak uygulayabilmektedirler. Diğer bir bitkisel tedavi yöntemlerinde uygulanabilecek husus ise kaynayan suya 1 çay kaşığı kadar toz kimyon atmanız olacaktır. Daha sonra kaynayan toz kimyonu süzdükten sonra 2 çay kaşığı kadar toz şeker ilave edip bebeğinize bu karışımdan 1 çay kaşığı kadar verilebilmektedir. Diğer doğal ve bitkisel bir başka yöntem, lifli gıdaların (Yeşil fasülye, brokoli, lahana, enginar, kereviz) tüketilmesi olacaktır. Bahsedilen sebzelerin püre haline getirilerek içerisine az bir miktar kadar limon suyu eklemek gaz sancısını gidermede fayda sağlayacaktır. Meyveler ise, şeker problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle doğal içerikli meyvelerin posalı kısmından ayrılarak sıkılması ve bebeğe de bu suyun içirilmesi tavsiye edilmektedir.

Annenin de yediği ve içtiği gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bebekte gaz sancısı probleminin giderilmesine yönelik kahve ürünü içeceklerden uzak durulmalı ve bunun yerine doğal bitki çaylarının ( mate ve yeşil çay) tüketilmesi gerekmektedir. Bebeklerde gaz sancısına yol açan en önemli etken inek sütüdür. İnek sütü kalsiyum içerikli olmasına rağmen içerisindeki bazı maddeler gaz sancısına yol açabilmektedir. Eğer bebeğe inek sütü içiriliyor ise bunun gaz problemlerinin önüne geçmek için doğal ve bitkisel çözümü de mevcuttur. Şöyle ki; Süte, çay kaşığı kadar muskat- kakule eklemeniz bitkisel tedavi noktasında yararlı olacaktır.

Bebeklerdeki gaz problemine iyi gelecek doğal ve mucizevi bitkiler arasında; ‘Ardıç, Yenibahar, Zerdaçal kökü, Kimyon, Çemen otu tohumu, Muskat cevizi, Nane, Yıldız Anason ve Kakule’ gösterilebilir. Bu doğal ve bitkisel içeriklerin tedavisinde ise Muskatı rendeleyerek çay kaşığının ucu ile anne sütüne karıştırılması bebeğin gaz sancısında etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra süte karıştırarak vereceğiniz 1 çay kaşığı kadar Anason çayı, bebeğinizin gaz sancısını geçirecektir. Diğer doğal ve bitkisel bir tedavi ise ‘Nane’dir. Sıcak suda demlenecek olan naneyi, bebeğinize 2 kez 1 tatlı kaşığı kadar verebilirsiniz. Bebeklerdeki gaz sancısında etkili olacak bir başka doğal ve bitkisel yöntem ise ‘Rezene’dir. Rezene çayı, her ne kadar anne tarafından günde 2 fincan kadar tüketilebilse de bebeklerde kullanımı, doktor gözetimi altında yapılması gerekmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Arttıran Durumlar Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı yani diğer bir adı ile nitelendirebileceğimiz kolik, farklı oranlarda seyretmektedir. Oran, bebeklerde gaz sancısı dönemlerinde %10 – %40 lık dilimdedir. Bebeklerde gaz sancısı, kesin olarak bir nedenden kaynaklanmaksızın kolik sancısını (gaz sancısı) artıran durumlar mevcuttur. Bu durumları şu şekilde özetlemek gerekirse; diyete alınan gıdalar arasında inek sütü, dondurma, peynir gibi gıdalar baş göstermektedir. Bebekte bir reflü olması durumunda, yine bebeğiniz daha fazla gaz sancısı çekecektir. Bebeklerde gaz sancısı probleminin bir başka nedeni, bağırsakların yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır. Immatür bağırsak hareketleri, bebeğinizin yorgun olması. Bebeğin anne karnındayken loş ve sessiz bir ortama alışmış olması, annelerin sigara içimi, ses ve ışık olayı bebekte gaz sancısı oluşumuna sebebiyet verecektir.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Acemi annelerin en büyük korkularındandır. Etrafta bir büyük yoksa bebek ağlar durur sebebini anlayamazlar. Artık büyüklerin yerini internet aldı. Özellikle masajı güzel yapabilmek önemli. Anne çocuğu ile hemhal oldukça zaten eli alışıyor, tecrube kazanıyor belli bir zaman sonra.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı