Anne Bebek

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Ek Besine Nasıl Geçilir?

Bebeğinizin gelişimi için önemli olan anne sütüne ilk 6 ay devam edilmesi sağlıklı büyüme ve gelişimi için gereklidir. Eğer bebeğinizin gelişimi 4. Ayda yeterli değilse ve kilo alamıyorsa doktor kontrolü ile ek gıdaya geçilebilir. Bebeğinize ilk aylarda ek gıdaya alıştırabilmek için anne sütü ile birlikte verebilirsiniz. Muhallebi ve yoğurt vererek daha fazla besin değerlerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Ek besinlere birden anne sütünü keserek başlamak doğru değildir. 3-4 gün aralıklar halinde ek gıda verin. Sebze ve meyve üreleri, yumurta ve bisküvi verilebilir. Çocuğunuzun herhangi bir besine karşı alerjisi olup olmadığını alerji testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun istemediği bir şeyi zorla ona yedirmeyin.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doktorlar en az 6 ay diyor. Birbuçuk yıla kadar çıkaranlar var. Doğal gıdalar verildiği müddetçe altıncı ayından sonra bebeğe ek gıdalar verilmesinde bi mahsur olmasa gerek.
    Severek yapılmadığında bütün işler zordur. Dikkatli ve işini düzgün yapmak isteyen anne eminim bu gibi konularda mümkün olduğu kadar kendisini gelişitirmesi gerektiğinin farkındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı