Anne Bebek

Bebeğinizi Pişikten Koruma Yolları

Pişiği Önlemenin Yolları

Bebeklerin altının sürekli bağlı olması deride pişik ve kızarıklık oluşmasına neden olur. Cildin sürekli nemli olması ve tahriş edilmesi bebeğinizin huzursuz olmasına, ağlamasına ve uykusunun bölünmesine yol açar. Cilt kıvrımlarında daha sık görülen pişikler maya ve bakterilerin hızla üremesi sonucu ortaya çıkar.

Bebeğinizi pişikten korumak için altını sürekli temiz tutulmalıdır. Bazen altını açık tutarak nem oluşumu önlenmelidir. Bebeğinizin hassas cildine uygun pişik kremleri kullanılabilir. Ayrıca altını temizlerken tahriş edici ve kimyasal içeren temizlik ürünlerinden kaçınılmalıdır. Parfümlü bez ve kremler cildin daha fazla tahriş olmasına neden olur. Bebeğinizin altı suyla iyice temizlenerek kuru tutulmalıdır. Uzun süre geçmeyen pişiklerde ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hazır bebek bezleri hava almadığı için bu tarz problemler çıkartabiliyor. Devamlı temizlemek gerekiyor. Artık yeniden kullanılabilir bezler var biraz pahalı olsa da uzun vadede hem daha ekonomik, hem daha sağlıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı