Anne Bebek

Bebeğiniz Kusuyor Mu?

Doğduktan sonra özellikle ilk 1 sene içinde bebeklerde kusma, sık görülen bir rahatsızlıktır. Bebeğinizin midesi daha tam olarak gelişmediğinden dolayı sık sık kusma yaşanabilir. Bu durumda karşılaşıldığı zaman, bebeğiniz istifra ettikten hemen sonra beslemeniz gerekmektedir.

Bu durum çok önemlidir. Kusma sırasında sıvı kaybettiği için bol bol su vermeniz de rahatsızlığını en aza indirgenmesini sağlayacaktır. Eğer bebeğiniz çok sık kusuyorsa mide duvarında sorun olabilir. Reflüden şüpheli iseniz hemen doktoruna götürerek bebeğinizin kontrollerinin yapılmasını sağlamalısınız. Bazı zararsız ilaçlar da bebeğin mide duvarına etki yaparak kusmasını engelleyebilir.

Kusmanın bir çok sebebi vardır fakat bebekte kusma, çok önemli bir konu değildir. Henüz yeni mideleri olduğu için zamanla geçecektir. Önemli olan, bebeğinizi dikkatli bir şekilde beslemeniz ve hafif yiyecekler kullanmanızdır.

İlk altı ay bebek sütü önerilir. Altı aydan sonra verilecek hafif karışımlar midesini geliştirir ve dokuzuncu aydan sonra verilecek muz süt karışımı hazmı arttıracaktır. Takviye besinleri ilk bir yıldan sonra kullanmanız, sağlık açısından yararlıdır. Aksi taktirde bebeğiniz verdiğiniz besinlere tepki verip alerji bile olabilir. Küçük bir ihtimal de olsa boğazında tahriş veya viral bir enfeksiyon oluşmuşsa bebeğinizde kusma olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızı düşünürseniz doktorunuzun verdiği ilaçları dikkatli bir şekilde kullandırmalı ve bebeğinizin sağlığına özen göstermelisiniz.

Ayrıca kusma, bebeklerde ve çocuklarda iştah kapanmasına yol açabilir. Zorla yemek yedirirseniz henüz midesine ulaşmadan öğürmeye başlayacaktır. Böyle bir durumda beklemeli, yemeği zorla vermeye çalışmamalı, sadece bebeğiniz mama istediği zaman onu beslemelisiniz. Sonuçta bebekler fiziki olarak zayıf olduğu için her zaman fiziki rahatsızlıklar oluşabilir. Bu gibi durumlarda sakin olmanız, bebeğinizi de telaşlandırmamanız bu rahatsızlıkları en kolay yoldan atlatmanızı sağlayacaktır.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kusmak vücudun savunma mekanızmalarından biridir.
    Bebeklerde genelde çok yediğinde miğde almazsa kusma olabilir. Sağlık bir bebekte kusma genelde kötüye yorulmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı