Güzellik

Balın Saç ve Cilt İçin İnanılmaz 10 Faydası

Bal hem saç köklerini besleyip dökülmeye meyilli olan saçlara canlılık kazandırır hemde tahriş olmuş saç derisinin eski nemli haline gelmesine katkı sağlar. Bal ile hazırlayacağınız saç maskesi ile yıpranan, kırılan ve kopan saç uçlarınızın yeniden yapılandırılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Balın saç ve cilt için inanılmaz 10 faydası aşağıda verilmiştir.

Bir çoğumuz balı sağlıklı yaşam hayatına geçmek için şeker yerine kullanılan alternatif tatlandırıcı olarak bilmekteyiz. Ama bu besinin saçlara ve cilde ne kadar iyi geldiği konusunda çoğu kişinin haberi yoktur. Bal saçlarınızı besleyerek hızlı uzamasını sağlamakta ve ciltteki ince kırışıklıkları düzenli kullanımda yok ettiği bilinmektedir. Nemlendirici etkisi olan bal, saç şampuanlarında ve nemlendiricilerin içerisinde çokça kullanılmaktadır. Balın içinde yer alan olan doğal nemlendiriciler cildin ve saçın neme olan ihtiyacını gidermektedir. Neme doyan saçların uçları kırılmalara ve yıpranmalara karşı dirençli olacaktır.

Balın Saç İçin 10 Faydası

1- Balın en önemli faydalarından birisi saçlara parlaklık vermesidir.  Her saç maskenize bir kaşık bal katmanız halinde saçlarınızı matlıktan kurtarıp parlaklık kazandırabilirsiniz.

2- Balın saçları beslemede ve güçlendirmede etkisi oldukça büyüktür.

3- Balın saçı nemlendirme özelliğine sahip olması sayesinde saçın kolay kırılmasının da önüne geçilmiş olur

4- Saç kurumasına engel olduğu için kepeği de önlemektedir. Saç köklerinize hazırladığınız ballı saç maskelerinizi uygulayarak saçınızdaki kepek sorunlarını çözebilirsiniz.

5- Saçlarınızın uzamamasının sebebi gereken vitamin ve minareli almaması sonucunda kuru kalmasıdır.  Bal saçlarınızın hem hızlı hemde sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.

6- Saçınız çok fazla kabarıyorsa ve bazı durumlarda elektrikleniyorsa ballı maskeler işinize yarayacaktır. Aynı zamanda saçlarınızın kolayca şekil almasına yardımcı olacaktır.

7- Boya ve kuaför uygulamalarından yıpranmış olan saçlarınızı hızlı şekilde eski haline dönmesine yardımcı olacaktır.

8- Saç dökülmelerini engellemektedir.

9- Bal kürleri saçlarınıza dolgunluk kazandıracaktır.

10- Saçlarınızı nemlendirdiği için parlak ve ışıltılı görünmesini sağlayacaktır.

Balın Cilt İçin 10 Faydası

Vitamin ve mineral besin kaynağı olan bal, çoğu rahatsızlığa deva olmaktadır. Cilt sağlığı ve gençliği konusunda mucizevi etkilerini düzenli kullanımda göstermektedir. Balın cilde faydalarını şunlardır;

1- Cildi ölü hücrelerden arındırır

2- Cildi nemlendirir.

3- Cildin yaşlanma etkilerini geciktirmektedir.

4- Sivilce ve akne oluşumlarını engellemektedir.

5- Sivilce izlerinden kurtulmanızı sağlamaktadır.

6- Cildin yağ dengesini düzenlemektedir.

7- Güneş lekelerinden kurtulmanızı sağlamaktadır.

8- Ciltteki ince kırışıklıkları iyileştirmektedir.

9- Ciltte yeni hücre oluşmasına destek sağlamaktadır. Cildin kendini yenileme sürecini hızlandırmaktadır.

10- Ciltte oluşan yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olacaktır.

11- Cilt yorgunluğunu kısa sürede almaktadır.

Bal Maskesi Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Bal ile yapabileceğiniz çok fazla bal maskesi seçeceği bulunmaktadır. Özellikle göz çevresindeki ince derinin çok çabuk kırışmasını ve göz çevresinde oluşan kaz ayaklarını önlemek için bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Üstelik bu maske için gereken iki şey evinizde her zaman olan malzemelerdendir.

Bal Maskesi İçin Malzemeler:

1 yumurtanın akı ve yaklaşık 2 yemek kaşığı bal.

Bal Maskesi Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır?

İlk önce yumurtanın sarısı ve akını ayırmalısınız. Bir kaseye ayrılan yumurtanın akını iyice çırparak köpük haline getirmelisiniz. Ardından içerisine yaklaşık iki kaşık balı ekleyip malzemeleri dikkatlice karıştırmalısınız. Bu bal maskesini yüzünüze ve özellikle de göz çevrenizdeki ince çizgilerinizin ve kaz ayaklarının olduğu bölgelere maske halinde uygulayınız. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar maskeyi yüzünüzde bekletmelisiniz. Ardından ılık su ile iyice temizlemelisiniz. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 1ila 2 defa uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda cildinizin genç bir görünüme kavuşmasını ve göz çevrenizdeki kırışıklıkların açıldığını fark edeceksiniz.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Balın yiyecekler arasında dünya tarihi için ayrı bir önemi vardır.. Arıların bu balı elde etmesi, üretmesi ve sonuç muhteşem.
    Her geçen gün başka bir faydasını öğreniyoruz. Artık önemli olan bu balı doğal yollardan elde edebilmek. Ne yazık ki piyasada doğal ürünlerden ziyade aç gözlü insanoğlunun suni olarak ürettiği kimyasal gıdalar mevcut. Umarım bu durum değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı