Sağlık

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Bademcik ağrısı, boğazda hafif yanma, kuruluk, ağrı ve yutkunma sorunları ile kendini göstermektedir. Bademcik ağrısı ve boğazda oluşan ağrılar özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Bademcik ağrılarının en temel nedenleri arasında kuru hava ve enfeksiyon gibi çevresel faktörler yer almaktadır. Bademcik ve boğaz ağrısı yaşayan kişiler, boğaz ağrısı nasıl geçer? diye düşünmekte ve çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Boğaz ve bademcik ağrıları kişilerin yaşam standartlarının azalmasına neden olsa da, genel olarak kendi kendine iyileşme eğiliminde bulunmaktadır. Boğaz ağrıları Faranjit ve Larenjit gibi semptomların oluşmasına neden olmaz ve sadece, ağrı nedeni ile konuşma ve yutkunma sırasında sıkıntı yaşanmasına neden olabilir.

Boğazda ağrı olduğu zaman, boğaza bakıldığında kızarıklık ve bazı durumlarda bademcik üzerinde beyaz lekelenmeler gözükmektedir. Bu lekeler bakteriyel bir hastalık etmeni olabileceği gibi iltihapta olabilmektedir. Bazı durumlarda bademcik ağrılarına, burun akması, burun tıkanıklığı, ateş öksürük, baş ağrısı ve iştahsızlık da eşlik edebilmektedir. Bu gibi durumlarda evde bitkisel kürler uygulayabileceğiniz gibi bir uzmandan görüş almanızda faydalı olacaktır. Bademcik ve  boğaz ağrısına iyi gelen şeyler ve tedavi aşamasında evde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

-Bal

Çaya karıştıracağınız ya da sade olarak tüketeceğiniz bal, boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bal, özellikle gece ortaya çıkan öksürüklerin etkisinin azalmasına oldukça fayda sağlamaktadır. Ayrıca bademcik ve boğaz ağrılarının azalmasında ve iyileşme sürelerinin kısılmasında da balın oldukça faydalı olduğu görülmüştür.

-Tuzlu Su

Hazır olarak satılan ya da bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek elde edebileceğiniz tuzlu su sayesinde, bademciklerde meydana gelen mikropların azalmasını ve ölmesini sağlayabilirsiniz. tuzlu su ile yapılan gargara boğaz ağrılarından kısa süre içinde kurtulmanızı sağlayacaktır. Tuzlu su ile gargara uygulamasını, gün içinde 3 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

-Papatya Çayı

Bademcik ağrısına ne iyi gelir ? diyor ve aşırı ağrı problemi yaşıyorsanız, kuvvetli bir iltihap attırıcı olan papatya çayı kısa sürede sorunlarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Papatya çağı boğazda yer alan mukoza hücrelerinin yenilenmesini ve yabancı organizmaların dışarı atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca papatya çayı öksürük, boğaz ağrısı ve bademcik şişmesi gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlamaktadır.

-Ada Çayı

Gargara olarak ya da direk çay olarak tüketebileceğiniz ada çayı, boğaz ağrılarının iyileşmesinde, öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ada çayı boğaz mukozasını bir zırh gibi koruyarak, zararlı organizmaların kısa süre içinde dışarı atılmasını sağlamaktadır.

-Kabartma Tozu

Kabartma tozunun boğaz ağrısına iyi geldiği birçok insan tarafından bilinmemektedir. Bir bardan suya ekleyeceğiniz, yarım çay kaşığı kabartma tozu ve tuz boğaz ağrılarının hafiflemesini sağlayacaktır.

-Bal ve Süt Karışımı

Bir bardak sıcak sütün içine katılacak, 1 yemek kaşığı bal bademcik ağrısına ne iyi gelir? diyen kişilerin, en büyük yardımcısı olacaktır. Bademcik iltihaplarının temizlenmesine büyük katkı sağlayan bal, süt ile karıştırılıp, düzenli tüketildiğinde kısa sürede iyileşme sağlamaktadır.

Bademcik Ağrısı Neden Olur ?

Bademcik ağrısının yaşanmasının en temel nedeni, yaralanma ve enfeksiyon alma durumlarıdır. Boğazda şişlik, kızarıklık, yutkunma sorunları ve ağrı ile kendini gösteren bademcik ağrıları, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve her yaştaki bireyde görülebilmektedir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlar, bademcik şişmesi ve öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarının gelişmesi gibi durumlarda bu belirtilere ek olarak kişilerde, burun tıkanıklığı, hırıltı ve boğazda kuruluk gibi belirtilerde görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda uzman kişiler danışılmalı ya da boğaz ağrısına iyi gelen şeyler ile bitkisel tedavi yapma yolu tercih edilmelidir.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu bademcikleri çocukken neden alıyorlar? Hiç bir faydası yok mu vücuda, 30 sene önce bademciği şişeni ameliyata alıyorlardı. Şimdi biraz daha azalmış gördüğüm kadarıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı