Sağlık

Ateşlenmenin Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Ateşlenmenin Nedenleri

Bakteriyel Enfeksiyonlar: Ateşimiz 39.5 derecenin aşağısında, boğazının hafif bir şekilde şiş, ağrı ve acı var, başınız ağrıyor, burnunuz tıkalı ve akıyor ya da hapşırıyorsunuz. Bu durumda büyük olasılıkla soğuk algınlığı kapmış ya da daha büyük olasılık grip olmuşsunuzdur. Ama yatar pozisyonda da nefes almakta zorlanıyor ve balgam çıkarıyorsanız zatürre ve ya bronşite yakalanmış olabilirsiniz.

Böbrek Ve İdrar Yolları Enfeksiyonu: Ateşiniz birden yükseldi, aşırı titreme ve yanma hissi var, sık sık idrara çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Kan ya da sarı renkli bir akıntı var. Beliniz hareketliyken ağrıyor, bu ağrı bazen şiddetlenebiliyor, mideniz bulanıyor. Hamilelikten sonra ateş veya karnın alt tarafında ağrı ve kokulu bir akıntıyla birlikte görülür ve kadınlarda önemli bir enfeksiyon hastalığına neden olabilir.

ATEŞLENMENİN DİĞER OLASI NEDENLERİ

Boğaz ağrısı, zatürre, bronşit, sinüzit, hepatit, ishal, kolesistit, alerjik nedenler, güneş çarpması, öpüşme hastalığı, menenjit ve apandisitte ateşlenmede rol oynayan hastalıklardandır.

BU DURUMDA NE YAPABİLİRSİNİZ?

-Eğer sizde fazla sorun yaratmıyorsa aspirin içeren reçetesiz bir ilaç kullanabilirsiniz.
-Ilık su ile kompres uygulayabilirsiniz. 20 derecenin altındaki ateşi düşürür. Kalın olmayan hafif giysiler tercih edin ve ince örtünmeye dikkat edin.
– Bol bol sıvı almaya özen gösterin. Bu sebeple vücudunuzdaki sıvı kaybını önlemiş olursunuz. Acıktığınız zaman yemek yiyin ama kendinizi fazla zorlamayın.

ÖNLEM

Güneşte aşırı fazla kalmamak veya ateşli hastalığı olan kişilerle yakın temas halinde bulunmamak gibi alacağınız önlemlerle ateşlenmeye karşı korunabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZUN TEDAVİSİ

Çocuklar da aniden ve yüksek ateş çıkması sık sık görülen bir durumdur. Ve genellikle 5 dakikadan az sürer aynı zaman da zararsızdır. Ancak ateş olduğundan daha fazla sürerse hem doktora başvurup hem de aşağıdaki bazı önemli noktaları dikkate alabilirsiniz.

Ilık suyla duş aldırarak düşürebilirsiniz. Ateş düşünceye kadar ateşini yarım saatte bir ölçmeye dikkat edin. Düzenli nefes alıp almadığına dikkat edin. Bir kaç gün ateşi ve belirtilerini dikkatli bir şekilde gözlemleyin.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ateşlenmek vücudun dengesini sağlar, faydalıdır aslında. Mikropları kırar. Aşırı yükselmedikten sonra ateşten korkmayın. Mümkün olduğu kadar ilaçtan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı