Diyet

Akne İçin Ne Yemeli: Akne Diyeti

Akneli ciltler nasıl beslenmeli?

Akne, her bireyin yaşamının bir aşamasında karşılaştığı, cildin en yaygın hastalıklarından biridir. İnsanlar akne nedenleri hakkında çok yanlış bilgilere sahiptir. Akne, bazı yağlı gıdaların tüketilmesi nedeni ile meydana gelirken diğer yandan bazı kuru ciltlerde de aknelerin meydana geldiği görülmektedir.

Fakat deri üzerinde akne oluşumunun gerçek nedenleri vücuttaki hormonal değişiklikler ve uygunsuz beslenme alışkanlıklarıdır. Vücutta bulunan yağ bezleri tarafından üretilen ve aşırı salgılanan yağ zamanla akne oluşmasına neden olur. Bazı besinlerin beslenme düzeninde eklenmesi sivilce sorununu azaltmaya yardımcı olabilir.

Aknelere iyi gelen besinler: Akneye iyi gelen yiyecekler:

1 – Aknelere iyi gelen meyveler: Çilek:

Çilek, böğürtlen ve ahududu gibi meyveler içerisinde her türlü antioksidanların bulunduğu iyi bir kaynaktır. Çilek, antioksidan özellikleri sayesinde, verimli bir şekilde serbest radikaller ile mücadele ederek vücudun korunması bakımından oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca çilek, kanser, kalp hastalığı, akne gibi bir dizi rahatsızlıkların engellenmesine yardımcı olur. Bu engellemeyi anti-aging etkileri olan özellik sayesinde yapmaktadır. Diyet olarak kullanılan ve antioksidan açısından zengin olan çilek başlangıçta cilde ışık verir ve elastik bir yapı oluşmasına yardımcı olurken ilerleyen zaman içinde cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar.

2 – Sivilceye iyi gelen yağlar: Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağının hiç şüphesiz ki vücut ve cilt için büyük faydaları vardır. Hindistan cevizi yağı, akne ve sivilce izleri üzerinde kusursuz olumlu sonuç veren en iyi doğal ilaçlar biridir. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda orta yağ asitleri içerir ve bu neden ile yaşlanma sürecini büyük ölçüde tersine etkilemektedir. Hindistan cevizi yağı, iyi bilinen bir anti-bakteriyel, Anti-virüs, laurik asit ve anti-mantar bakımından da önemli bir besin kaynağıdır. Keyifli ve yatıştırıcı bir yağ olan Hindistan cevizi, anti-enflamatuar özelliği ile kesinlikle cildi UV ışınları tarafından zarar görmesini engeller.

3 – Sivilceye iyi gelen yiyecekler: Yeşil yapraklı sebzeler:

Ispanak, lahana, pazı, gibi yeşil sebzeler yüksek seviyede manganez içerir. Bu sebzelerin tüketimi yeni yapı taşlarının oluşumuna yol açar. Bu durum aynı zamanda cildi temiz, yumuşak ve elastik tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, yeşil sebzeler A vitamini bakımından zengin bir kaynaktır ve bu özelliği sayesinde akne ile diğer cilt sorunları için çok faydalı olabilir.

4 – Sivilceye iyi gelen meyveler: Avokado:

Avokado tüm vücuttaki çeşitli deri bozuklukları tedavisinde kullanılan eksiksiz bir yiyecektir. Tropikal bir meyve olan avokado, akne tedavi edici özelliğinin yanı sıra ciltteki akne izlerini doldurarak iz kalmamasını ve ciltte güzel bir görüntü oluşmasını sağlar. Avokado, mükemmel bir anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Ayrıca, yüksek seviyede B vitamini ve özellikle vitamin B3 (niasin) içerir. Avokado bu özellikleri ile egzama, sedef hastalığı ve akne gibi cilt sorunlarını tedavi etmek için yardımcı olur. Avokado, vitamin olarak A, D, B ve E vitaminleri içeren önemli bir kaynaktır ve tüm bu özellikler sayesinde vücut hücreleri üzerinde yenileyici olarak önemli bir rol oynamaktadır.

5 – Akne için faydalı yiyecekler: Balık:

Balık, özellikle sardalya, salmons ve tane ringa balığı, cildin sağlığı için mükemmel olan omega-3 yağ asidi içeren zengin bir kaynaktır. Omega-3 yağ asitleri cildi nemli, yumuşak yapar ve aynı zamanda cilt yüzeyinde kalınlığı arttırmak için yardımcı olur. Ayrıca, balık tüketilmesi cildin güneş ışığına karşı duyarlılık düzeyini azaltmak için de etkili olur.

6 – Sivilcelere iyi gelen yiyecekler: Mantar:

Mantar da bulunan B vitamini, özellikle B2 vitamini cilt bakımı ve cilt dokularının onarımı için teşvik edici çok harika bir kaynaktır. Mantar tüketilmesi cildin genel refahını sağlar ve bu vitamin sayesinde sivilce ya da lekelerin gelişme riski azalır.

7 – Sivilcelere iyi gelen meyveler: Kivi:

Kivi çilek gibi C vitamini ve yüksek seviyede antioksidanlar içermektedir. Böylece tüketilen kivi cilt hücrelerini gençleştirmek için yardımcı olur. Kivi, C vitamini ve yapı taşları üretimini arttırarak sorunsuz, güzel ve parlak bir cilt için etkili olur. Diyet olarak tüketilen kivideki bu özellikler cildin daha sıkılaşması ve kırışıklıkların azaltılması ile ince çizgilerin etkilerini tersine çevrilmesine yardımcı olur. Bu yüzden, akne ve diğer cilt sorunları için her gün bu verimli meyveyi tüketmek oldukça önemlidir.

8 – Sivilce için ne yemeli: Çikolata:

Birçok kişi tarafından çikolatanın akne tedavisi için sivilcenin yukarıya doğru çıkmasında etkili olduğu şeklinde bir inanış vardır. Aslında, temelde çikolata akne tedavisi için önemli ölçüde bir rol oynar. Ayrıca, çikolata antioksidanlar ve flavonollar bakımından çok zengin bir gıdadır. Bu özellikleri sayesinde çikolata, aynı zamanda cildin dokusunu, yumuşaklığını ve esnekliğini arttırmak için etkilidir. Çikolata, cildi nemlendirmek bakımından da önemli bir rol oynamaktadır.

9 – Sivilceler için ne yenmeli: Mango:

Mango, tropik meyveler kategorisinde bulunmaktadır ve içerisinde yüksek düzeyde A vitamini içermektedir. Mango içerdiği bu vitamin sayesinde deri onarımı yapar. Böylece, cildi pürüzsüz yapmak ve yumuşak dokusunu artırmak için çok etkili olur. Mangoda bulunan A vitamini cildi nemli tutmak için de yardımcı olur. Ayrıca mango, ince çizgilere iyi gelmenin yanı sıra karaciğerden kaynaklanan lekeler, akne tedavisi ve cilt kanserini önlemek için kullanılır. Mango, kırışıklıkları azaltarak yaşlanma sürecini tersine döndürmek için önemli bir rol oynar.

10 – Badem:

Badem ultra besleyici olmak ile beraber sağlıklı bir cilt ve vücudu zinde tutmak için mükemmel bir besindir. Badem, vücudu nemli tutmak açısından E vitamini içermektedir ve bu içeriği ile genel olarak cildi geliştirmek için yardımcı olur. Ayrıca, badem cildi UV zararlarından korur ve düzenli tüketildiğinde akne için etkili olur.

11 – Sivilceye iyi gelen bitkiler: Rezene:

Rezene, en iyi doğal temizleyiciler biridir. Yanlış gıdaların tüketimi sindirim bozukluğu için en önemli nedenlerden biridir ve rezene sindirim için mükemmel bir kaynaktır. Rezene, akne şişliğini azaltmak ve aynı zamanda zararlı toksik maddelerin vücutta meydana getirdiği kızarıklıkları önlemek için önemli bir rol oynar.

12 – Kahverengi pirinç:

Kahverengi pirinç, stres ile mücadelede önemli bir rol oynayan mükemmel bir besindir. Kahverengi pirinç, B vitamini kaynağı olan başka bir süper besindir. Bu besin içerisinde önemli miktarda protein, magnezyum ve antioksidanlar bulunmaktadır. Kahverengi pirinç içindeki B vitamini ile vücutta hormon düzeylerini düzenlemede önemli bir rol oynar ve bu neden ile cilt üzerinde akne meydana gelmesini engeller.

13 – Sarımsak:

Sarımsak, anti-inflamatuar özelliği en iyi bilinen süper gıdalar biridir. Sarımsağın içeriğinde alicin olarak adlandırılan kimyasal bir madde bulunmaktadır. Sarımsak, bu özelliği sayesinde vücutta mevcut olan herhangi bir zararlı bakteri ve virüsleri doğal olarak öldürmeye yardımcı olur.

14 – Brokoli:

Brokoli A, K, C, E ve B vitaminleri gibi çeşitli besinler içeren bir gıdadır ve cilt temizliği için en iyi sebzelerden biridir. Brokoli, vücutta mevcut olan serbest radikalleri dışarı atmak için antioksidanlar içermektedir. Böylece cildin parlaklığını arttırmak için yardımcı olur.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı