Sağlık

Ağrı Kesiciler

Ağrı kesicilerin gücü herkes tarafından bilindiği için en ufacık bir ağrıda hemen herkesin elinin gittiği ilaçlardandır. Fakat bağımlılık durumunda bu ilaçlar sağlık üzerinde oldukça nahoş durumlara neden olabilir. Ağrı kesicilerin gücü azımsanmamalı ve ufacık bir diş ağrısında, baş ağrısında ya da kulak ağrısında hemen elimiz evde bulunan bir ağrı kesiciye gitmemeli.

Ufacık ağrılarda ağrı kesici kullanmaktan ötürü vücutta bağışıklık geliştirmeye sebep olacağı için ileride çok daha etkili bir ağrıda ya da büyük bir operasyon sonrası meydana gelen ağrılar da sonuç vermemesi anlamına geliyor. Ağrı kesiciler çok güçlü ilaçlardır.

Şiddetli ağrılarda ağızdan alınan ya da koldan enjekte edilen ağrı kesiciler vücutta ağrının olduğu yeri bularak orada çalışmaya ve ağrıyı gidermeye başlarlar. En şiddetli ağrılarda bile kısa sürede etki ederler ve uzun süreli olarak rahatlama sağlarlar.

Fakat siz en ufacık bir şikayetinizde ağrı kesicilere bağımlı yaşarsanız, ilerde geçireceğiniz büyük bir operasyonun ya da Allah muhafaza ciddi bir hastalığın neden olduğu şiddetli ağrılarda ağrınızın dinmesi için morfin almanız gerekebilir.

Oysa siz bu kadar ağrı kesici bağımlısı olmasaydınız belli dozda ağrı kesicilerle ağrınız dinecekken şimdi morfin gibi güçlü bir ilaç almak zorunda kalacaksınız. Oysa ilaçlar faydalı olduğu kadar bir o kadar da zararlıdır. Çünkü böbreklere zarar verirler. Vücut dışarıdan alınan her şeyi buna ilaçlarda dahil, ihtiyacı kadar olanı aldıktan sonra kalanını böbreklere bırakır ve bütün iş bu durumda böbreklere düşer.

Böbrekler çok yorulursa başka hastalıkları tetikler. Bunun için eğer çok mecbur değilseniz ağrı kesici almamanızda büyük yarar var. Eğer illa da ağrı kesici almanız gerekiyorsa o halde mutlaka doktor tavsiyesinde olmasını öneririz.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı