Sağlık

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ağız kokusu genelde insanlar arasında yaygın bir problemdir. Kişilerin canını sıkar ve toplum arasında kişinin takıntılı hale gelmesine sebep olabilir. Acaba karşımdaki insan rahatsız oluyor mu, acaba şu an ne düşünüyor gibi sorular insanda psikolojik etkilere neden olur. Fakat ağız kokusu için çeşitli tedaviler mümkündür ve bu sorun aşılabilir.

Ağız Kokusu Neden Olur ?

Genelde bir çok kişide ağız kokusu mevcuttur. Güçlü gıdalar ve içecekler tüketildikten sonra ağızda koku oluşması meydana gelebilir. Kokunun ana sebebi yeme içmeden sonra dişlerin fırçalanmamasından kaynaklanan diş eti çekilmesi veya ağızda toplanan bakterilerdir. Ayrıca dişlerde plaklar oluşarak diş etine etki edecek bakteriler ürer. Sonrasında ise diş eti iltihabı meydana gelerek diş eti hastalığı ortaya çıkar. Ağız içinde büyüyen bakteriler zamanla kötü kokulu gazlar çıkarmanıza da sebep olur. Başlıca kötü koku çıkarma nedenleri sigara içme, dişleri düzenli fırçalamama ve yeteri kadar tükürük salgılayamamaktan meydana gelir.

Ağız Kokusunun Belirtileri Nelerdir ?

Konuşulduğu zaman veya nefes alıp verildiğinde kötü koku ortaya çıkar. Çoğu kişi ağzının nasıl koktuğunu anlayamaz. O nedenle ağzınızın kötü kokup kokmadığı yakında bir arkadaşınıza veya ailenizden birine sorabilirsiniz. Diğer öğrenme yöntemi ise, bileğinizi yalayın ve 1 dakika kadar kurumasını bekleyin. Ardından bileğinizi koklayın. Bu sayede az çok ağzınızın kokup kokmadığını anlayabilirsiniz.

Ağız Kokusu Tedavi Yöntemleri

  1. Florürlü diş macunu ile günde en az 2 defa dişleri fırçalamak
  2. Günde 1 defa diş ipi kullanmak
  3. Takma dişleriniz var ise geceleri çıkararak tekrar takacağınız zaman temizlemek
  4. Ayda en az 1 kere diş hekimine kontrole gitmek
  5. Sigara içiyorsanız bırakmak
  6. Güçlü kokuya neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden tüketmemek
  7. Sakız çiğnemeyi seviyorsanız şekersiz olanı tercih etmek
  8. Bol bol su içmek
  9. Taze nane, rezene tohumu yada maydonoz çiğnemek

Tüm bunlar dışında ağız kokusu bazen bir hastalığın habercisi olabilir. Eğer diş hekiminiz size kötü kokuların sebebinin diş ve diş etlerinden meydana gelmediğini söylüyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ablam ne kadar dişini fırçalasa da kokuyu gideremiyordu. Bir çok defa doktora gitti çaresini bulamadılar. İçten geliyor diyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı