Diyet

Adet Dönemi Diyeti: PMS Diyeti

PMS diyeti

Adet dönemi ağrıları birçok kadının korkulu rüyasıdır. Karın krampları ve sancılar gündelik hayatı olumsuz etkiler. Genellikle bitkisel çözümler ve sıcak su torbası gibi fiziksel çözümler uygulanır. Ancak adet dönemi öncesi ve bu dönem sırasında tüketilen besinler de ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilir. Bazı besinler bağışıklığı güçlendirirken aynı zamanda ağrıların da azalmasını sağlayacaktır.

Adet döneminde ne yemeliyiz: Regl dönemi diyeti

  1. Regl dönemi yenmesi gerekenler: Yüksek karbonhidrat içeren besinler

– Pms yani adet öncesi sendromu belirtilerini azaltmak için karbonhidrat açısından zengin gıdalar tüketmek gerekir. Patlamış mısır, kinoa, buğday, tatlı patates gibi kompleks karbonhidratlar olumsuz ruh halinden kurtulmaya yardımcı olur. Bu besinler serotonin üretimini artırır ve depresyon belirtilerini de azaltır.

– Yapılan araştırmalar düşük karbonhidrat diyetinin kadınlarda öfke, depresyon ve anksiyete gibi durumların riskini azalttığını göstermektedir.

  1. Adet döneminde beslenme: Omega 3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar

– Adet dönemi ağrılarının azaltılması için omega 3 yağ asitleri açısından zengin besinler tüketilmelidir. Bu besinler de kompleks karbonhidratlar gibi olumlu etkiler yaratır. Ruh halinin gelişmesine yardımcı olurken aynı zamanda anti depresan etkiler yaratır. Özellikle yağlı balıklar mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

  1. Adet döneminde diyet: A vitamini açısından zengin besinler

– Hormonal değişiklikler adet dönemi öncesinde sivilce sorununa neden olur. Bu belirti de adet öncesi sendromu belirtileri arasındadır. Akne sorununun önlenmesi için ise A vitamini açısından zengin besinler mutlaka tüketilmelidir. Özellikle ıspanak ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir.

– A vitamini içeren gıdalar cildin daha canlı ve parlak kalmasına yardımcı olur. Cildi güneş ışınlarına karşı da korur. Ispanak aynı zamanda baş ağrısı, stres ve yorgunluk gibi belirtilerin de azalmasını sağlar.

  1. Regl öncesi diyet: B 12 vitamini açısından zengin gıdalar

– Regl dönemi öncesi ve sırasında oluşan belirtilerden biri de uyuşukluk ve halsizliktir. B 12 vitamini içeren besinlerin tüketilmesi bu belirtiyi azaltabilir.

– B 12 açısından zengin olan tavuk, hindi, yağsız sığır eti gibi yağsız etler tüketilebilir. Et ürünleri aynı zamanda genel sağlık için de faydalı olan protein içerir.

  1. Adet öncesi diyet: Kalsiyum açısından zengin gıdalar

– Adet öncesi sendromu için kalsiyum tüketimi de önerilir. Kadınlarda kalsiyum dengesizliği kemik sağlığını olumsuz etkiler. Osteoporoz gibi ciddi kemik hastalıklarının gelişme riski daha fazladır. Kalsiyum tüketimi aynı zamanda gerginlik, anksiyete, ruh hali ve sinirlilik durumlarını yatıştırır. Ayrıca kas kramplarını ve sancıları da hafifletir.

– Kalsiyum açısından zengin olan yağsız ya da az yağlı süt, peynir, soya fasulyesi, bal kabağı ve diğer kalsiyum yönünden zengin besinler mutlaka adet öncesi dönemde tüketilmelidir. Her gün bir akse yoğurt tüketimi de önerilir.

Adet dönemi öncesinde tüketilen besinler olası ağrıların ve krampların önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle tüm bu besinlerin beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Ayrıca su ve sıvı alımı da mutlaka artırılmalıdır. Her gün 3 litreye yakın su tüketilmesi ağrıları azaltırken vücudun kaybettiği sıvıyı da geri kazandırır.

Şiddetli adet ağrılarının azaltılması için ayak tabanlarına ya da bel bölgesine sıcak su torbası uygulanması da son derece etkili bir çözümdür. Her gün düzenli olarak egzersiz yapılması da önerilir. Egzersiz kan akışını düzene sokar ve ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.

Adet döneminde ise yorucu olmayan egzersizlere devam edilmesi önerilir. Eğer çok yoğun sancılar ve kramplar yaşanıyorsa bu durum bazı kadınsal sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktora da gidilmesi önerilmektedir.

IşıL Çetintaş

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Mezunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı